Počet nehod na železničních přejezdech poklesl

04.01.2012

Železniční přejezdy dlouhodobě patří k častým místům vážných dopravních nehod. Jak uvedla ve svých statistikách Drážní inspekce, v roce 2011 se v ČR na přejezdech odehrálo 189 nehod, při nichž zemřelo 33 osob a 107 bylo zraněno. I když tato čísla nevypadají příliš pozitivně, jde o nejpříznivější bilanci za poslední léta.

Od vzniku Drážní inspekce v lednu 2003 totiž počty incidentů na železničních přejezdech byly vždy vyšší. A to někdy i výrazně – např. v roce 2003 zde bylo při 298 nehodách usmrceno 68 a zraněno 156 lidí. Za jednu z příčin zlepšení lze považovat preventivní kampaně – např. film „Řidič, postrach přejezdů", který byl vytvořen a distribuován do autoškol v roce 2007.

Vývoj mimořádných událostí na přejezdech je však bohužel jediným pozitivním trendem v oblasti nehod na železnici. Celkově totiž v loňském roce došlo k výraznému navýšení tragičnosti a závažnosti mimořádných událostí na drahách. Usmrcených osob je nejvíce v historii Drážní inspekce (konkrétně 277) a počet závažných nehod stoupl oproti dlouhodobému průměru o téměř 300 % na 3797 případů.