Led na autě? Hrozí pokuta.

 30.10.2019

namraza na auteV dnešním  krátkém příspěvku se chci zabývat čistotou vozidla. Znáte to, v zimě zaprší a do rána máme na vozidle ledovou krustu. Stačí nám zbavit se námrazy na oknech vozidla anebo se musíme zbavit ledu z celého vozidla, například i ze střechy?

Co říká rákon

Odpověď nalezneme hned v úvodu zákona 361/2000. 

V §5 odst.2 se v písm.i) píše: 
“řidič nesmí řídit vozidlo, na němž jsou nečistoty, námraza nebo sníh, které zabraňují výhledu z místa řidiče vpřed, vzad a do stran.”  Tedy očistit všechna skla, ze kterých má řidič výhled. Zdálo by se, že nám stačí zbavit se ledu jen ze skel, ze kterých má řidič výhled. Avšak v písm.j) se dále píše:
“řidič nesmí řídit vozidlo, na němž nebo na jehož nákladu je led, který by při uvolnění mohl ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.” 

Pokuta?

Ano. Za nedodržení výše uvedeného hrozí v Česku pokuta až do výše 2500 Kč. Ani v ostatních zemích neodjedete při nedodržení této povinnosti bez následků. 

SPZ

Nezapomeňte však ani na čistotu značky. Za nečitelnou značku u nás hrozí pokuty až do výše 10000 Kč, případně i zákaz řízení na dobu 6-12 měsíců.

Shrnutí závěrem

Od sněhu, námrazy a jiných nečistot je třeba zbavit všechny skla, ze kterých má řidič výhled avšak jakmile se na vozidle objeví led, je třeba se jej zbavit nejenom na oknech, avšak na všech částech vozidla i nákladu, kde by jeho uvolnění mohlo ohrozit bezpečnost ostatních účastníků provozu. A nezapomeňte na SPZ. 

Přejeme Vám šťastné kilometry bez komplikací.

SPOČÍTEJTE SI VAŠI CENU

Pokračovat

Aktuality

Češi musí stát fronty na výměnu řidičáků nemoci navzdory. Stát proto připravuje výjimku, která by mohla platnost řidičských průkazů prodloužit až o 3 měsíce.
Září je začátkem školního roku. Dbejme prosím zvýšené opatrnosti na přechodech i mimo ně. Děkujeme a přejeme mnoho šťastných kilometrů.
Vyrážíte služebním vozidlem do zahraničí? Nezapomeňte na potvrzení o užití služebního vozidla.
Rouška v autě? Je povinná? Najdete v našem novém článku v sekci aktuálně. Hodně zdraví.
Všem našim klientům přejeme do nového roku zdraví, štěstí, lásku a mnoho pracovních i osobních úspěchů.
Ptejte se

Poskytovatelem a odborným garantem služby:

Tomáš Pešek